Kristályos a méz?

Kristályos a méz?

   A legtöbb méznél szinte elkerülhetetlen, hogy ne kristályosodjon be. Mielőtt rátérnék arra, hogyan is tudod ezt megoldani, nézzük meg, hogy miért is történik ez!

   Tömören, minél több szőlőcukor tartalma van egy méznek, annál gyorsabban bekristályosodik. Egy példa erre az akácméz és a repceméz: az előbbiben a legkevesebb van, az utóbbiban pedig a legtöbb. Így a tiszta akácméz nem kristályosodik meg, a repce pedig ennek az ellentéte, hihetetlenül gyorsan kristályos lesz. Azt viszont tudni kell, hogy bár a halmazállapot megváltozik ennek következménye miatt, de a beltartalom nem változik meg! A belső értékei a méznek nem vesznek el. 

   Most pedig jöjjön, hogyan is lehet megoldani ezt a szépséghibát. Remélem, nem dobtál még ki ez miatt mézet! A legfontosabb, hogy a mézet nem szabad túl melegíteni! HA túl nagy hőfok éri, akkor a benne levő értékes enzimek tönkremennek. Vigyázzunk, hogy ne melegítsük 40-45 °C fölött! Megeshet, hogy a felmelegített méz újra bekristályosodik, ez is természetes, ne ijedjünk meg! A méz újrakristályosodása függ a hőmérséklettől, illetve melegítés időtartalmától is. Ha minden kristályszem feloldódik melegítéskor, akkor lassabban fog beindulni újra ez a folyamat. Van, aki mikróban melegíti fel a mézet, van olyan is, aki meleg vízbe rakja az üveget-persze vigyázva a hőmérsékletre. Őszintén én néha a sütőbe rakom be: amikor kiveszem a sütőből a sütit (vagy, amit épp sütöttem), letekerem a hőfokot 40 °C-ra. Várok, hogy a hőmérséklet lejjebb menjen és utána berakom az üveg mézemet. Nem olyan gyors ez a folyamat, kell neki idő, de így szépen egyenletesen feloldódnak a kristálydarabkák.

   Ha Neked is van egy bevált módszered a méz felmelegítésére, nyugodtan jelezheted és megosztjuk a többiekkel is! Nincs olyan, hogy egy bevált módszer mindenkinek jó, ezért is osztjuk meg egymással a saját tapasztalatunkat. Remélem hasznos volt ez a poszt és ezután is a mézfogyasztás mellett döntesz majd! 

Vissza a blogba